Biography
U vrlo ranim godinama pokazujem veliki interes za glazbu, noseći, tada aktualne, kazete u vrtić maltretiravši tete da sviraju isključivo baš „te“ kazete, današnjom terminologijom – u „loop“ iliti unedogled! J
Boney M, Ottawan, Novi Fosili, Patrick Hernandez, Saragossa Band…
S obzirom da je mama tih godina aktivno slušala glazbu, pretežno stranog sadržaja (talijanske canzone, disco, pop, chansone, gospel), nisam mogao proći netaknut svim tim stilovima u podsvijesti pa pretpostavljam da i ovdje leži moje glazbeno žanrovsko usmjerenje prema disco mjuzi, „bas-podlogama“, synthovima i slično.
Ljetovanja u Poreču ranih osamdesetih, u INA odmaralištu na gotovo samoj rivi, preko puta otočića sv. Nikola te „obaveznog“ popodnevnog odmora u sobi hotela, koji su uvijek inicirali roditelji nakon ručka, malom vražićku tj. Meni, nije baš bilo pretjerano do spavanja pa sam tražio raznorazne zanimacije da se jednostavno – „skrati vrijeme“ do ponovnog odlaska na kupanac.
Postojali su hotelski instalirani radio aparati iznad samog zaglavlja kreveta koje sam doslovno „šerafio“ slušajući, kroz more šumova i interferencija, talijanske radio stanice, upijajući gotovo svaki zvuk „plesne glazbe“ uz legendarne talijanske radio voditelje. Večernje šetnje rivom i ulicama samog Poreča, često su rutirane kroz raznorazne „sladoled“ uličice gdje smo, ližući sladolede, susretali poznate glumce i „estradnjake“ no meni, kao tada „klincu“, najviše su zapinjala za uha, basovi, melodije, koje su dopirale kroz poluotvorena vrata noćnih klubova. „Discotheque No.1“, „Charlie“ itd
Iz istih klubova dobro se sjećam pjesama Den Harrow-a Bad Boy, Baltimora Tarzan Boy
U samom odmaralištu, na vrhu zgrade, postojao je odmarališni disco-club s DJ kabinom
u sredini te ogromnom disco kuglom iznad DJ kabine; ta slika će mi ostati vjerojatno zauvijek u lijepom sjećanju – milioni zrcalno osvijetljenih točkica po samom stropu i zidu prostora uz mjuzu koju volim. Naravno, pjesma Tarzan Boy te Brother Louie su bile TOPovi tog vremena. Cijela ta priča ljetovanja u Poreču protezala se dobrih 10ak godina s ponavljajućim repertoarom više-manje sličnih aktivnosti J
Još uvijek dobro pamtim i scenu na samoj obali odmarališta, veliki šumoviti dio i pješačke stazice te dio gdje se moglo i autom doći do samog zidića plaže u hlad borova te spustiti na kupanac; stojadin, dva nekakva dečka sjede i slušaju Boot Mix iz kojeg doslovno vrišti „Moonlight Affair“…da su me skužili, pitali bi se; „kaj je malom, kaj hoće?!“ hehe, a ja sam samo htio slušati tu mjuzu…
U Porečkoj, tadašnjoj, Nami, postojao je i mali odjel s gramofonskim pločama, kod samog ulaza s desne strane, gdje sam, svakodnevno prolazeći pored izloga, piljio u jednu ploču koju sam i kupio te godine; Bad Boys Blue – Hot Girls Bad Boys (Yu izdanje), 1986.
Paralelno s ljetovanjima, osnovna škola, piskaranje po predzadnjim stranicama bilježnica raznoraznim fontovima ITALO DISCO, tipkanjem na UNISovu pisaću mašinu raznoraznih popisa (tu mašinu je seka koristila u srednjoj školi za tečaj daktilografije), raznorazni rođendani kod školskih kolega koji su imali stariju braću i sestre koji su nabavljali tada popularne snimljene kazete raznoraznih preprodavača na Cvjetnom placu, jesenskom Zagrebačkom Velesajmu, Božićnom sajmu itd.
Posjećivanje samih navedenih sajmova je tada bilo „must“ budući da su tada to bile gotovo jedine mogućnosti nabavke, ukoliko niste imali neku extra „vezu“, kazeta s miješanim programom. Kružili su raznorazni popisi snimljenih programa koje smo čuvali kao „oko u glavi“; dan danas negdje imam pokoji primjerak sačuvanog popisa.
Iz osnovne škole se sjećam jednog tuluma gdje sam školskog kolegu doslovno davio i uspio nažicati da mi presnimi jednu kazetu na kojoj su se nalazili Fancy – Turbo Dancer Remix, a s druge strane Mata Hari – Mata Hari (Blanco Y Negro). Isto tako, naša OŠ je imala program rada s djecom s posebnim potrebama (SUVAG) te obrazovanje „domske djece“ od koje se sjećam školske kolegice, Marine Banfić, s kojom sam dijelio pod satom „Tehničke Kulture“, walkman i razdvojene naglavne slušalice, slušajući Ken Laszlo Tonight i ostale hitove; naravno, kazeta je bila crvena BASF, a kupljena u BiGBenu J
Vinilke su tada za nas obične smrtnike bile gotovo nedostižne i jedini mogući doticaj s glazbom su bili ti „presnimavatelji“ koji su kupovali raznorazne mastere pojedinih „likova“ koji su uspijevali odlaziti do Music Shop Trieste kod Fabia te eventualno u W.O.M. To su bili oni „pravi“ kitovi koji su dobavljali za nas obične smrtnike taj, tada nam nedostižni, materijal; MASTER, koji su napravili, širio se brzinom svijetlosti, naravno za dosta novaca tada. Iz tih davnih
priča zanimljivo je da su punili gepeke „Jugića“ s tonama kazeta i doslovno ih preprodali kroz jedan vikend na moru. Iz tog perioda osnovne škole, u odličnom sjećanju su mi ti sajmovi, a još postoje pojedine kazete s originalnim popisima dok posebno pamtim Božićni sajam na Velesajmu jer sam tada uspio nabaviti 12“ Made Up Megamix Vol. 1 od Studio Cobra iz Ljubljane; još imam negdje i dio njihovog tada aktualnog kataloga te par kupljenih snimljenih programa na Sony UXS kazetama
Sredinom 80ih godina, u večernjim satima, pratio sam raznorazne radio stanice od kojih se isticala RVG koja je tada najviše obilovala glazbom koju volim – Italo Disco (Krstulović, Maltar, Spudić, Talan,Vuzdar, Pino..). Svega je bilo; raznoraznih tematskih emisija, top lista pa do samog Glazbenog Automata, u kojem smo snimali po 1h dnevno kazete bez ubacivanja radio voditelja; ako se dobro sjećam, Glazbeni Automat se emitirao od 15-16h – tada sam doslovno čekao Max Coveri Run To the Sun, Latin Lover – Laser Light itd (Elizabeta Gojan, Turki)
Slovenske stanice su isto obilovale bogatom mjuzom, a najviše sam pratio Lestvicu Slovenskih Diskotek – LSD i voditelja Stojan Auer-a; u to vrijeme su stasali London Boys i Harlem Desire kao top hit. Radio Sljeme i emisija Disco Shok je došla na samom prijelazu Itala u Eurobeat; s te radio emisije ističe se The Fans Ole ole, Tina – Boom Boom, Mauro Buona Sera kao hit koji se vrtio.
Paralelno u osamdesetima su na TVu bile raznorazne emisije, a isticala se jedna s kvizom Brojke i Slova; naravno, u podlozi je uvijek bila Fun Fun Happy Station…
Kupnja vinila je došla negdje sredinom 80ih, a prve kupovine su bile u Nami te od „karton prodavača“ s Cvjetnog placa ili raznoraznih sajmova ZV-a. Među prvim vinilkama je bila i Fun Fun Colour My Love na Teldec izdanju (original X-Energy).
Srednja škola je obilovala Italo tranzicijom prema Eurobeatu i tu sam u srednjoj školi na satu „tjelesnog odgoja“ (tzv Fizička kultura) viđao po raznoraznim vrećicama hrpe kazeta s ItaloDisco popisima…zanimljivo je to da sam znao sjediti u klupama na kojima su bila, onako lijepi velikim fontom sa sjenom, ispisana slova – Italo Disco…Te viđene kazete su, kasnije sam saznao, bile od imenjaka Curmana, brata poznatog nam Denisa. Naravno, manija ispisivanja ItaloDisco na predzadnju stranicu bilježnice nije zaboravljena već se nastavila istim žarom.
Tijekom 90ih, ona stara Italo era je već bila gotova, a Eurobeat i ostali pravci su harali raznoraznim top listama; pratio sam i dalje RVG, poslije Radio Cibonu i emisiju „Made In Italy“ (Pipp) te sam i u kontaktu s Njim razmijenio dosta starih vrijednih ItaloDisco vinila za tada aktualne nove – Eurobeat. Od tih novijih su bile zanimljive Toby Ash, Sandy Bee, Mike Hammer, a od „starih“ koje su otišle su bile Swan, TRD 1100, Alan Barry itd To je bilo i doba fakulteta i raznoraznih promjena no žar za mjuzom nije izostao – i dalje sam slušao stari Italo, pratio „novi“ – Eurobeat te paralelno izlazio s ekipom u Disco klubove od Paradisa, Gjalskog, Besta,…
Naravno, pratio sam, a i još uvijek pratim, raznorazne druge stilove plesnog karaktera; dance, house, tech, drum’n’ bass, synthpop, a sukladno s godinama, razvila se i ljubav prema smooth jazz glazbi što je već i vezano uz drugu ljubav – audiofilija no to je jedna druga priča.
Dan danas volim vinile/CDe i kada god se
ukaže prilika, nabavim pokoji primjerak za kolekciju i svirku – ipak, „opipljivo“ je „opipljivo“ (fizički medij!), a i vječni izazov.
Oduvijek je postojala želja za nečim više; od kvartovskih tuluma, partya po tada klubovima omladine, presnimavanjima kazeta (kazetofon na kazetofon!) do nekih ozbiljnijih angažmana; od stare Pivovare u Ilici, MZ u Kranjčevićevoj do Cab Cluba, stalno nešto. Od 1994e je bilo redovno „zasjedanje“ u Rihtmanovoj ulici na Trešnjevci, caffe Smokvica kod Mike, do samog zatvaranja lokala, tamo negdje 2010/11. Party u Kleku, Samobor, u suradnji s nekoliko prijatelja 2010/2011…
Paralelno sa svim tim, praćenje
raznoraznih internet stranica od kojih prve pamtim „Netmaniak’s Italo“, novi prozor u Italo svijet. Istraživanje hrpetine i hrpetine do tada još nedostupnih informacija, raznorazni blogovi, mIRC, forumi itd itd…Iz toga svega je proizašla i ponovna suradnja s hrpom stare/nove ekipe te aktiviranje podrške raznoraznim party-ima stare tematike. U to vrijeme sam skužio i Milkijev WEB koji je okupljao Italo fanove
2006a, odlazak na prvi ItaloDisco party u Mantovu, „Iventi d’azzurro“ s ekipom istomišljenika; Mladen Sakač, Željko Vujković te Alen Milković; prvi susret s ItaloDisco pjevačima uživo; nezaboravno!
Kreću retro svirke/angažmani u ZG-u i okolici te se nastavljaju sve do danas, sutra, dokle god će biti interesa štovatelja OldSchool mjuze, a i naravno osobnog angažmana u cijeloj priči.
Pojavom FaceBook-a napravio sam FB grupu „Italo Disco, Hi-NRG & 80’s DiscoMusic“, 5.7.2010, a par mjeseci nakon pristupam u Croatian Italo Disco Fan Club gdje u suradnji s Alenom Milkovićem dan danas vodim grupu.
2019e se ozbilnije angažiram na RadioCrashu uz odličnu ekipu te ubrzo nakon par emisija sviranja mjuze s vinila subotom od 15-18h, starta i emisija „Disco Passion“, točnije 16.05.2020., u istom terminu: subotom od 15-18h ali u suradnji s Alenom Milkovićem
2021 započinjem i novi serijal pod nazivom „DAB’s Deep, Tech & House“ koji pokriva navedene žanrove prema mojem osobnom izboru ove vrste mjuze
Emisije možete slušati na mojem mixcloudu, https://www.mixcloud.com/dariozg/, a ako ste baš željni imati i u mp3 formatu, https://mega.nz/fm/x1Ui2R5K
Drago društvo, samo pozitiva!